Bursa Valisi Yakup Canbolat’tan Afet Eğitimi Mesajı

Bursa Valisi Yakup Canbolat'tan Afet Eğitimi Mesajı

İzmir de yaşanan büyük depremin ardından tekrar hatırlandı ki Bursa da deprem fay hattı üzerinde. Bursa valisi Yakup Canbolat Afet eğitimi konusunda Burasalılarla bir mesaj paylaştı. Afetlerde en çok ihtiyaç duyulan kaynaklardan biriside geniş büyük yeşil alanlar. Bu anlamda Bursa valisi Yakup Canbolat'dan Yunuseli Havalimanının betonlaşmasına hayır demesi de beklentiler arasında. Ancak valilik betonlaşacak olan Bursanın en büyük yeşil alanı konusunda sessiz. Vali beyin Bursalılara mesajı;

12 Kasım 2020 - 11:10

Değerli Bursalı Hemşehrilerim;

Doğal afetler ne yazık ki gündelik yaşamımızın bir parçası olmuş durumdadır. Milletçe yüreğimizi acıtan İzmir depremi bir kez daha göstermiştir ki doğal Afetlerin etkisini azaltmak, kayıpları en aza indirmek, toplumun her ferdinin ve her kesimin kuşkusuz iyi bir eğitim alması ile mümkün olacaktır. Bu amaçla halkın bilinçlendirilmesi, eğitimin tüm öğelerinin seferber edilmesiyle gerekmektedir.

Eğitimde atılan her bir adım, toplumun duyarlılık bilincini, yaratıcılığını, akılcı düşünme gücünü, doğal yeteneklerini ve becerilerini geliştirmek için gereken gücü artırmaktadır.

Afet öncesi dönemde afet yönetimi, genel olarak afet zararlarını en aza indirebilmek amacıyla gerekli önlemleri almayı, mümkün olan hallerde önlemeyi, mümkün olmayan durumlarda ise acil kurtarma ve yardım çalışmalarının etkin bir biçimde yapılmasını sağlamayı, afet zararlarının azaltılması çalışmalarını kalkınmanın her aşamasına yaymayı ve insanları bu konularda eğitmeyi amaçlamaktadır.

Bu durum göz önüne alınınca millet olarak her bir vatandaşımızın doğal afetler konusunda bilinçlendirilmesi, ‘Afet Bilinci’ eğitimlerini alması gerekmektedir. Afet eğitimi istenildiği düzeyde alındığında hiç şüphem yok ki her an bir afet olacakmış gibi hazırlıklı, hiç afet olmayacakmış gibi rahat oluruz.

Sözlerimi vefatının 82. yıldönümünde rahmet ve minnetle yad ettiğimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün şu sözü ile bitirmek isterim:    

" Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır, geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur. "  

Yakup CANBOLAT

Bursa Valisi     

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zonguldak'ta heyelan nedeniyle 4 ayda 51 konut tahliye edildi
Zonguldak'ta heyelan nedeniyle 4 ayda 51 konut tahliye edildi
Balkondan sarkan çocuk 1. kattan kaldırıma düştü
Balkondan sarkan çocuk 1. kattan kaldırıma düştü
www.gazeteabc.com