Doğal ortamında büyüyor, tohumla üretilemiyor ancak cezası...
Reklam
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Doğal ortamında büyüyor, tohumla üretilemiyor ancak cezası olduğunu kimse bilmiyor

Geceleri kapanıp suyun altına kaçsalar da gündüzleri insanlardan kaçamıyorlar. Antalya'da Döşemealtı ve Kurşunlu Şelalesi olmak üzere iki noktada doğal ortamında büyüyen nilüfer çiçekleri özellikle yerli turistlerden korunmaya çalışılıyor.

07 Haziran 2019 - 12:25

Koruma altındayken kopartana 81 bin TL ceza uygulanan nilüfer çiçeğini kopartan iki ziyaretçiye bizzat kendisinin engel olduğunu söyleyen Kurşunlu Şelalesi İşletmecisi Fikret Çıtırgı, "Ben iki kez yerli turistin çiçeği kopardığına şahit oldum gerekli uyarıları da yaptım, yakalanınca donuyorlar ve 'hoşumuza gitti koparmak istedik' diyorlar. Vatandaşımız bu konuda çok bilinçsiz olduğu için çok üreyen bir bitki olduğunu zannederek normal bir çiçekmiş gibi kopartıp evlerine götürmek istiyorlar. Ama tohumunu alıp dikseniz bile doğal ortamın dışında yetiştirilemiyor" dedi.

Tatlı su kaynaklarında yetişen nilüferler Haziran ayının gelmesiyle birlikte çiçek açmaya başladı. Geceleri kapanıp suyun altına giren, güneşin doğuşuyla tekrar yüzeye çıkan nilüferin nesli tehlike altında. Suların narin güzellikteki bu çiçekleri kendilerine hayran bırakmanın yanı sıra, insanların alıp evine götürmek istemesi nedeniyle giderek tükeniyor. 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında 2019 yılı için nilüfer çiçeğini kopartana 40 bin 913 TL, koruma altındaki alandan kopartana ise 81 bin 826 TL idari para cezası verilecek.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • cihangir calin
    5 ay önce
    cogaltin ne demek cogaltilarmiyor.hol***dada hangi rengini isterseniz alabiliyorsunuz demekki cogaltiliyor. 5bin litrelik suni golde sus baligi yetistiriyorum ve 2 renkte nilufer ektim cokta guzel yetisiyorlar hatta asiri yetistikleri icin kac defa kokten keserek kuculttum
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Heyetler arası görüşmede dikkat çeken detay
Heyetler arası görüşmede dikkat çeken detay
Eski İngiliz ajanının cenazesi Londra'ya gönderildi
Eski İngiliz ajanının cenazesi Londra'ya gönderildi