Patara Soygunu
Reklam
  • Reklam

Patara Soygunu

Antalya'nın Kalkan İlçesine bağlı PATARA antik kentinin içerisinde bulunduğu Gelemiş köylülerinin iddiasına göre, Kültür Bakanlığı Antik Kentin işletmesini özel bir şirkete ihale! etti... Şimdi tarlalarına gitmek için her gün para ödüyorlar.

29 Ağustos 2019 - 00:37 - Güncelleme: 29 Ağustos 2019 - 01:23

Tarlalarımıza gidemiyoruz...

Antik kent sahası içerisinde kalan ve dede yadigarı olan tarlalar artık ekilemiyor.

Ekim sahasında izin verilen bazı tarla sahipleri ise tarlalarına gitmek için antik kent girişine konulan nizamiyeye her gün para ödüyor.

Dahası Türkiye'nin mavi bayraklı ve en uzun plajı olan PATARA plajına gitmek ve denize girmek içinde aynı kapı kullanılıyor.

Şirket giderken sağa, dönerken sola kafanızı çevirip antik kente bakabilirsiniz diyerek her vatandaştan 30 TL alıyor...

Köylü İsyanda
Gelemiş köylüleri bu uygulamanın hem tarım hemde turizöe darbe olduğunu söyleyerek anayasaya aykırı olan bu uygulamanın kaldırılması yönündeki taleplerini defalarca yetkililere bildirdiklerini söylediler.

Patara'yı Miras Zannediyor...

Köylülerin iddiasına göre, Patara Antik kentinin kazı çalışmaları bir süre Prof. Dr. Fahri Işık tarafından yürütüldü Fahri Işık emekliliğinin ardından antik kent kazı alanının başına  eşi Havva İşkan Işık'ı getirdi. 

Yine iddiaya göre, bir kaç kadeh içtikten sonra Prof.Dr. Fahri Işık Patara Antik Kentin kendi yetkisinde olduğunu hatırlatarak köylüye "Geleceğiniz benim iki dudağımın arasında ha" Diyerek tehditler savuruyormuş.,

Ağaç dikmenin bile yasak olduğu sit alanı olan PATARA antik kenti içerisine, kazı çalışmlarının yürütüldüğü ve Prof.Dr. Fahri Işık'ın yaşadığı iki katlı betonarme şato inşa edildiği öne sürüldü.

Patara, konumu, antik kenti, mavi bayraklı plajı ile görülmeye ve yaşanmaya değer bir yer.

Patara koyu aynı zamanda karetta karetta'ların yumurtlama alanı.

 

 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Orhan Kurter
    4 ay önce
    ADALET BÎRGÜN TECELLİ EDCEKTİR. EĞER YARGI VARSA TÜM ANTİKKENT PATARA,YI ÇIKMAZA SOKANLAR,GEREK JANDARMA GEREKSE,POLİS TARAFINDAN TOPLANARAK SAVCININ KARŞISINA ÇIKMAYA RAMAK KALDI. HER TARAFIN KAÇAK OLDUĞU HELENDE ÇİRKİN YAPILAŞMAYA DEVAM EDİLEN PATARA,DA DURUM İÇLER ACISI. TURİZİM BAKANLIĞIMIZ NEREDE,ÇEVRE BAKANLIĞIMIZ NEREDE. YASAKSA HERKESE YASAK. ANTALYA VALİMİZİ BU KONUDA DAHA NEYİ BEKLER ? PATARA NEFES ALMAYI ADETA BEKLİYOR, BİZ BASIN OLARAK GÖREVİMİZİ YAPTIK ŞIMDİ BASKIN GÜVENLİK BİRİMLERİNDE.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HDP Grup Toplantısı
HDP Grup Toplantısı
İmamaoğlu Palandöken'de
İmamaoğlu Palandöken'de