Suudi Arabistan’da Husilere ait bir İHA düşürüldü
  • Reklam

Suudi Arabistan'da Husilere ait bir İHA düşürüldü

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Yemen'deki Husiler tarafından Suudi Arabistan topraklarına gönderilen bir İnsansız Hava Aracının () düşürüldüğünü duyurdu.

26 Temmuz 2019 - 13:05

Koalisyondan yapılan yazılı açıklamada, İran destekli Husilerin, Yemen'in başkenti Sana'dan Suudi Arabistan'a gönderdiği 'nın düşürüldüğü belirtildi.

 

Söz konusu 'nın sivil yerleşim bölgesini hedef aldığı belirtilen açıklamada, "Husilerin, sivilleri hedef alan bu düşmanca girişimleri, uluslararası insan haklarının ihlali anlamına geliyor." denildi.

 

 

Husilerin "Abha Havalimanı'na saldırı" açıklamasına yalanlama

 

 

Açıklamada ayrıca Husilerin, "Suudi Arabistan'ın güneyindeki Abha Havalimanı'na saldırı düzenledik" şeklindeki açıklaması yalanlandı.

 

 

Yemen'deki Husiler, Abha Havalimanı'na ile saldırı düzenlediklerini duyurmuştu.

 

 

Husiler, son zamanlarda genellikle Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra 'ları da kullanarak, ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor.

 

 

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) desteğini alan hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

 

 

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı hükümete destek amacıyla sürdürdüğü hava operasyonlarıyla sivillerin toplu ölümüne yol açıyor.

 

'Ağır ol molla desinler' tarzı bitti

Ashley Graham tatil için İtalya'yı seçti

"Şimdiki kafa yapısında olsaydım, hâlâ..."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'de piknik esnasında kaybolan 11 yaşındaki, çocuk için arama çalışmaları başlatıldı
Rize'de piknik esnasında kaybolan 11 yaşındaki, çocuk için...
Emekli polis memuru balta ile öldürüldü
Emekli polis memuru balta ile öldürüldü
www.gazeteabc.com