İMAMOĞLU: “HATAY'IN HİÇBİR ANINI KENDİMİZDEN UZAK GÖRMEYECEĞİZ”
CHP’lilerin, Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Hatay, benim şahsi meselemdir” sözünü yerine getirme konusunda her dönemde hassasiyet gösterdiğine dikkat çeken İmamoğlu ise, konuşmasında şunları söyledi:
“İBB Başkanı olarak, İstanbullular adına, Hatay'da yaşadığımız bu ne yazık ki trajik depremden sonra, sizlerin her anınızda yanında olma gayretinde oldum. İstanbul halkı adına bunu yaparken de gururla, onurla yaptık. O dönemde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, an be an süreci takip ederdi. Şimdi de daha yeni seçilmiş Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel, ilk ziyaretini yine Hatay’a yaparak, -tabii ki 81 vilayetimize olan ilgimiz yüksektir ama- CHP’nin Hatay'a dönük ilgisini en üst seviyede tutma kararlılığını göstermiştir. Ben, hepinizin huzurunda Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel'e hem teşekkür ediyorum hem de çok üstün başarılar diliyorum. Yolu ve yolumuz açık olsun. Bu kavramla Hatay'ın hiçbir anını kendimizden uzak görmeyeceğiz. Şu anda da hem Hatay Antakya'da hem Samandağ'da hem Kırıkhan'da muhtelif çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Lütfü Savaş'la, İl Başkanımızla, burada bulunan milletvekillerimizle, önceki dönem, şimdiki milletvekillerimizle hep dayanışma içerisinde hizmet üretme gayretinde olduk. Yaralarınızın sarıldığı, bir an önce kadim Hatay'a, Antakya'ya ve diğer ilçelerine yakışır bir biçimde yaşamın o güzel yüzünü hep birlikte yaşadığımız bir dönemi hep birlikte yakalarız diye umut ediyorum. Kayıplarımıza tekrar rahmet diliyorum. Acınızı her daim paylaştık. İnşallah onlara da mahcup olmadan, hizmetlerimizi en iyi şekliyle sizlerle buluştururuz.”
“KİPTAŞ ANTAKYA GEÇİCİ BARINMA ALANI”NI ZİYARET ETTİLER
Savaş, konuşmaların ardından Özel ve İmamoğlu’na, yası simgeleyen tamamen siyah Hatayspor forması takdim etti. Özel, İmamoğlu, Savaş ve beraberlerindeki heyetin bir sonraki durağı, “KİPTAŞ Antakya Geçici Barınma Alanı” ziyareti oldu. Heyet, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Erdal Celal Aksoy ve KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt tarafından projeyle ilgili bilgilendirildi. Bir mahalle konseptiyle tasarlanan alanda kasaptan manava, yaşlı bakım ünitesinden kreşine, spor alanlarından sağlık ocağına kadar tüm sosyal donatıların düşünüldüğü bilgisini paylaşan Kurt, “Gece nüfusu maksimum kapasitesi 1000 kişiye hizmet edecek bir geçici yaşam alanını burada hayal ettik ve gerçekleştirdik. Tabii ki bu acıları yaşamak hoş değildi. Ama böyle acılardan sonra ‘örnek bir iş’ yapalım diye, Başkanımızın talimatıyla, tamamen bağışçılarımızla, bir önceki dönem CHP milletvekillerinin de burada çok ciddi bir ekonomik katkısıyla hayata geçirdik” dedi. Kurt’un ardından söz alan Aksoy da “Buranın özel olarak yönetilmesi için, İBB iştiraki Boğaziçi A.Ş. şirketimiz aracılığıyla buranın profesyonel yönetimini sürdürüyoruz. Ayrıca iş yerleriyle ilgili de çeşitli uluslararası kuruluşlar ve yerel kamu kuruluşlarıyla iş birliğimiz var. Mesela UNICEF'le birlikte kreşimizi, kütüphaneyi Milli Eğitim Müdürlüğümüz’le, sağlık ocağını, mesela aile hekimi atadı Sağlık İl Müdürlüğü ile birlikte, paylaşımcı bir metotla iş yerlerinde yönetiyoruz. Ayrıca burasıyla ilgili güvenlik birimi de oluşturuyoruz. Yakın zamanda onların da yerelden istihdamı oluşturmak suretiyle güvenliği de çözmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.
İMAMOĞLU: “UMUT EDERİZ Kİ, BÖYLE BİR ORTA VADELİ ÇÖZÜMÜ, DEVLETİMİZİN DİĞER KURUMLARI DA DÜŞÜNSÜNLER”
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş’ın bazı ailelerin beyaz eşya sorunlarını çözdüğünü aktaran İmamoğlu da Özel’le, “Dolayısıyla güçlü bir imece aslında Genel Başkanım. Böylesi orta vade yerleşim alanlarının sayısı artırılırsa, az önce bahsettiğimiz telaşlı, doğru olmayan yerde yapılaşma ve ne yazık ki insanların ihtiyaçlarını karşılama konusunda zamanla artan gerginliklerin önüne geçilmiş olur. Bize göre bu tür geçici barınma alanlarının sayısı daha da arttırılmalı. Hükümetimizin böyle bir yatırım sahası oluşmalı. Ve insanlar bir nevi bir transfer sahası gibi de kullanabilir, bittikçe konutlar, oraya geçer. Başkaları buraya nakledilir ve yine Hatay'da yaşarlar. Çünkü biliyoruz ki birçok Hataylı, başta yakın iller olmak üzere, Hatay'ın dışında şu anda. Burada en az 5-6 yıl rahatlıkla yaşayabilecekleri bir konfor sağladık insanlarımıza. Biz biraz da bunu örnek olsun diye yaptık. Umut ederiz ki, böyle bir orta vadeli çözümü, devletimizin diğer kurumları da düşünsünler Sayın Genel Başkanım. Bir de bir lise yapıyoruz Kırıkhan'da. Bunun da ocakta temelini atacağız. Milli Eğitim'den izin için protokol yeni çıktı. Burada da işçilerimize teşekkür edelim. İBB personelimize bayramlarda dağıtılan çikolatalar, kandil simitleri bağışlanarak burada bir kaynak oluştu. Ve o kaynakla bu liseyi yapıyoruz Kırıkhan'a” bilgilerini paylaştı.
DEPREMZEDELERDEN ÖZEL VE İMAMOĞLU’NA YEREL LEZZET İKRAMI
Özel ve İmamoğlu, KİPTAŞ Antakya Geçici Barınma Alanı’nda kalan bazı depremzedeleri, iyi koşullarda barındıkları geçici evlerinde ziyaret etti. Depremzede ailelerle sohbet eden Özel ve İmamoğlu, gelen talepleri yardımcılarına iletti. Özel ve İmamoğlu, depremzede vatandaşların el emeği ürünleriyle hazırladıkları yerel lezzetleri, yüne yurttaşlarla birlikte tattı. Buradan EXPO alanında faaliyet gösteren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na geçen heyet, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İBB bürokratları tarafından hazırlanan “Kentsel Tasarım Ofisi” sunumunu dinledi.
NARLICA MEZARLIĞI ZİYARETİ
Özel ve beraberindeki heyetin Antakya’daki son durağı, deprem felaketinde yaşamını yitiren vatandaşların bir bölümünün defnedildiği Narlıca Mezarlığı oldu. Merhum vatandaşların mezarlarına karanfil bırakan heyet, yaşamını yitiren yurttaşları dualarla andı.