Reklamı Geç
Markalaşan Futbol Kulüpleri
Benan Gök

Benan Gök

Markalaşan Futbol Kulüpleri

25 Şubat 2019 - 20:19 - Güncelleme: 14 Mart 2019 - 15:15

Yaklaşık olarak 2500 yıl geçmişi olan futbol günümüzde bireylerin ilgilerini üzerine alan ve eğlendiren bir aktivite olmaktadır. Ayrıca bilindiği üzere futbolun endüstrileşmesiyle yaklaşık 250 milyon dolarlık bir büyüklüktedir. Elbette ki bu kadar büyük olan sektörde planlı çalışmaların yapılması muhtemeldir. Bunun yanı sıra futbol sektöründe de rekabetin kızıştığı oldukça açıktır. Bunun için rakiplerden daha fazla adım atabilmek için elbette gelir kaynaklarının artırılması gerekir. Bilindiği üzere bu gelir kalemlerinde bilet satışları, lisanslı ürünler, sponsorluk, ulusal ya da uluslararası yayın gelirleri ve tabi ki borsaya kote olmuş bir kulüp ise bu mecradan da gelir etmesi söz konusudur.

Elbette ki ülkemizde birçok kulübün bu kalemlerden gelir elde ettiğini biliyoruz ama bu elde edilen gelirler eşit mi? Hayır… Neden? Tabi ki kulüplerin markalaşması burada önemli bir faktör olmaktadır. Şöyle bir örnek vermek daha doğru olacak. İsmini hiç bilmediğiniz ya da aşina olduğunuz bir markanın ürününü almak istemezsiniz. Çünkü hakkında bir fikriniz yoktur. Size güven vermez. Sonuçlarının ne olacağını kestiremezsiniz ve herhangi bir ihtimali yaşamak istemeyip, güçlü olan markanın ürününe eliniz gider ve onu hiç düşünmeden tüketirsiniz. Çünkü güçlü olan marka size güven verir. Kafanızda acabalar oluşturmaz. İşte futbol kulüplerinde de kısmen bu vardır. Daha spesifik bir ifadeyle neden Hakkari futbol takımını tutmuyorsunuz da 4 büyüklerden biri olan takımın       taraftarı olmak istediniz?

Spor kulüplerinin markalaşma isteklerinden biri de     aslında kısmen bununla ilgilidir. Ne kadar güçlü bir markaya sahipse o kadar taraftar nezdinde kabul   görür. Böylelikle gelir kalemlerinde ki artışta          artmaya başlar. Ya da güçlü bir markaya sahip olan bir kulüp, sponsor aramak için yola çıkmaz. Sponsorların arzu ettiği bir kulüp olur. Bu da elbette markalaşmanın etkisinden doğmaktadır.

Markalar tüketici zihninde öncelikle kendini doğru konumlandırmalıdır. Örneğin beşiktaş sizin için ne anlama gelmekte ya da Galatasaray? Yani o marka sizin için ne anlama gelmektedir bunun cevabı oldukça önemlidir. Mevcut markanın ürünlerini tüketmeyebilirsiniz ya da taraftarı olmayabilirsiniz ama sizin için oldukça saygınlığı vardır. Yani marka değeri burada oldukça önemlidir. Demek istediğim şey markanızı olmasını istediğiniz gibi konumlandırıp bunu tüketicilerin zihnine doğru mesajlarla yerleştirmeyi sağlamalısınız. Bu da markalaşmada oldukça önemli hamleler olmaktadır.

İşte bu yüzden markalar pazarlama faaliyetleri için oldukça büyük bütçeler ortaya koymaktadırlar.

Yazımı bitirmeden bir soru hakkında düşünmenizi istiyorum…

Tuttuğunuz takımın markalaşması hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

*** Benzer yazılarımdan daha fazla bilgi edinmek için www.benangok.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Sevgiler...

Son Yazılar

www.gazeteabc.com