Spor yaparsanız bilin ki erken öleceksiniz!
Doç. Dr. Erkut Tutkun

Doç. Dr. Erkut Tutkun

Spor yaparsanız bilin ki erken öleceksiniz!

12 Nisan 2020 - 03:21 - Güncelleme: 12 Nisan 2020 - 03:39

Spor yaparsanız bilin ki erken öleceksiniz

Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr Erkut Tutkun, ağır spor yapanların erken öldüğünün bilimsel olarak ortaya konulduğunu belirterek, "Fiziksel aktivite dünyanın en güzel şeyidir. Haftada 4-5 kez ağır eforlu antrenmanlı işler yapıyorsanız, bilin ki kısa zamanda öleceksiniz" dedi.

Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr Erkut Tutkun, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği ( ASGD ) 2. uluslararası Spor ve Turizm Zirvesi'nde düzenlenen panelde katılımcıları şaşırtan açıklamalar yaptı. Genel başkan yardımcısı Ömer Aydoğdu'nun daveti ile panelde konuşan Tutkun; Türkiyenin ve Dünya'nın birçok yerinden gelen medya mensupalrını şoke etti.  

Yurtiçi ve yurtdışından katılan basın mensuplarına, “Spor ekonomisi” konulu panelde seslenen Tutkun, global dünyada sporun ekonomik yapısı hakkında sayısal verilere dayalı bilgiler verirken, finali dinleyicileri şok eden sözlerle tamamladı. Bilim insanı olarak vardığı sonucu, “Spor Öldürür” tespitini aktararak özetleyen Doç Dr. Erkut Tutkun, “Spor yaparsanız bilin ki erken öleceksiniz” dedi.

GÜNÜN VİDEO LİSTESİ

Doç Dr Erkut Tutkun’dan dinleyicileri şoke eden sözler: Spor yaparsanız bilin ki erken öleceksiniz

“Dünyada büyük bir değişim var. Uzun ve sağlıklı yaşam için spor önerisi artık geçerli değil” diyen Tutkun, “Yapılan bütün bilimsel araştırmalar, düzenli spor yapanların uzun yaşamadıklarını ortaya koyuyor. Fiziksel aktivite dünyanın en güzel şeyidir. Yarışma formundan çıkıp keyifle yürümek, bisiklet sürmek, ömrünüze ömür katar. Beyin nöronlarınızı artıracak dünyanın en muhteşem detoksudur bunlar. Ne zaman ki haftada dört veya beş kez ağır eforlu antrenmanlı işler yapıyorsunuz, bilin ki kısa zamanda öleceksiniz. Öleceksiniz, kurtuluşunuz yok. Çünkü yapılan araştırmalarda düzenli ve yüksek şiddette spor yapan canlı çok uzun yaşayamamıştır” şeklinde konuştu.

Panelde büyük hayranlık uyandıran erkut Tutkun' ASGD tarafından plaket verildi. Plaketi ASGD Genelbaşkanı İbrahim Erdoğan, Genelbeşkan vekili Yüksel Baysal ve Genelbaşkan yardımcısı Ömer Aydoğdu birlikte verdiler.

Toronto Raptors`ın ünlü taraftarı Nav Bhatia`nın müthiş hikayesi! Amerika onu konuşuyor...T

“TÜRKİYE’DE FUTBOL HARİÇ 30 FEDERASYON VAR”

“Türkiye liglerinin toplamda 360 milyon Avro’luk bir paraya hükmettiğini kaç kişi biliyor?” diye soran ve bu rakamların Hollanda ve Portekiz’den daha yüksek olduğunu söyleyen Erkut Tutkun “Spor Ekonomisi” konulu panelinde rakamsal verilerle ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Türkiye'de futbol hariç 30 federasyon var, devlet bunlara yıllık 3 milyon lira civarında katkı sağlıyor. En fazla katkıyı 260 bin lira ile basketbol ve hentbol federasyonları alıyor. Görünen o ki alt düzey bir futbolcunun yıllık geliri kadar bu spor dallarına para ayırıyoruz. 2019 bütçesinde avcılık ve eskrim federasyonlarına yıllık 30 bin lira ayrılmış durumda. Bu arada belirteyim ki atletizme verilen katkı da bir önceki yıla göre 220 bin liradan 100 bin liraya düşürüldü. Sonuç; futbolda zaten dökülüyoruz; liglerimiz yabancı kaynıyor, hiçbir ciddi başarımız yok, ülke içinde birbirimizle yarışıp mutlu oluyoruz. Diğer dallara ise toplumun da devletin de ilgisi yok.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

www.gazeteabc.com