Dijital Kıyamet
Sevgi ERDOĞAN

Sevgi ERDOĞAN

Dijital Kıyamet

23 Mart 2021 - 17:38

Bakara süresi 205 - şöyle der, "Onlar başa gelince ekinleri ve nesilleri değiştirirler"

Peki, neydi bu ayetin anlamı, bize verdiği mesaj? 

Bundan sonra dünya eski dünya olmayacak gibi görünüyor. Bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi, dijital bir döneme giriyoruz. Belki size hayattayken bile cennete girebileceğinizi söyleyebilecekler.

Tüm dünyayı bir bilgisayar programı gibi hayal edin ve bulunduğumuz durumu düşünün. Hepimiz evlerimize kapandık ve dünya derin bir sessizliğe büründü. Yavaş yavaş ‘hoşça kal’ diyeceğimiz, eski sürüm bir dünyadan sonra, bizleri nelerin bekliyor olabileceğini, teorisyenlerin derin analizleriyle birleştirerek algılamaya çalışalım.

Hepimiz zor dönemden geçiyoruz, kimimizi korku, kimimizi endişe, kimimizi de öfke sendromları ya da virüs ile birlikte ölüm korkusu endişesi birçoğumuzda var, belli etmemeye çalışsak bile.

Bunların ötesinde yine de güçlü durmak ve iyi analiz etmek durumundayız. Dünya nereye gidiyor? Ya birilerinin yıllar önce insanlık için hazırladıkları bir oyunun parçası olacağız, ya da bizleri gelecekte nelerin beklediğini bilecek ve belki de bu problemlerle başa çıkmayı öğreneceğiz.

Dünyanın en büyük şirketlerinin yer aldığı, Silikon vadisinde ‘kapalı kapılar ardında’ yapılan çalışmaların, birçok bilgisayar kurulum şirketlerinin başındaki genel müdürlerin, CEO’ların, şirket ortaklarının, her birinin şimdiden gözlerden uzak adalarda büyük araziler aldıkları ve buralarda ekolojik bir hayat başlattıkları biliniyor, neden acaba?

Şimdilik gizli tutsalar da, belki de yaratmak istedikleri dünyadan korktukları için olabilir mi? Bir iddia da dünya nüfusunun 30 yıl içerisinde yarısından fazlası işsizlikle karşı karşıya kalacak olması ve dünya üzerindeki medeniyetlerin tamamen çökecek olması.

‘Silikon Vadisi’nde geliştirilmekte olan yapay zekâ ve robot teknolojilerinin, düşündüğümüzden de kısa bir sürede dengeleri alt üst edeceği söyleniyor.

Peki, bunlardan niçin bu kadar tedirgin oluyoruz? Bilim ve teknoloji biz insanlar için üretilmiyor mu?

Yaşamımızı kolaylaştırmak için değil mi bütün bunlar? Belki de bunun cevabı bu teknolojinin başında kimlerin olduğu ve bunu hangi amaçlarla kullanıyor oldukları ile ilgili olabilir. Belki de üst akıl modeli dedikleri kişi ya da kişiler, dünyayı üzerinde hayal kurdukları ve şekillendirmeye çalıştıkları bir dünya düzeni oluşturmak istiyorlar hiç şüphesiz.

İnsanların gen haritaları ile oynayarak, beyinlerine, ya da deri altına yerleştirilen ‘çipler’le adeta Tanrısal bir güç elde etmek ve empoze etmek istiyor olabilirler.

Hayatımıza ‘yapay zekâ’ ile güçlendirilmiş, robotları enjekte ederek dünyamıza katarak kolay dijital bir hayat gibi görünse de bizi zor bir yaşam bekliyor olabilir.

Tabi ki, alışık olduğumuz dünyadan uzak, 5G ile güçlendirilmiş bilgisayar teknolojileri ve uzay çağı dedikleri kapalı kapılar ardında aldıkları kararlar ile...

Bu haftalık yine bir virgül koyalım, haftaya yeni konularla birlikte olmak dileğiyle, sevgiyle kalın.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • ömer aydoğdu
  5 ay önce
  İçeriği çok düşündürücü ve araştırmaya ve düşünmeye sevk eden bir yazı olmuş keyifle okudum.
 • Sevgi erdoğan akyüz
  5 ay önce
  Ben teşekkür ederim beğenin için..biraz okudum biraz araştırdım umarım güzel bir yazı çıkmıştır slm lar
 • ömer aydoğdu
  5 ay önce
  İçeriği çok düşündürücü ve araştırmaya ve düşünmeye sevk eden bir yazı olmuş keyifle okudum.

Son Yazılar

www.gazeteabc.com